DUYURULAR

 

SGK'dan Milyonlarca Kisiye Borç Soku !

Prim ödeme sistemindeki sikintilar milyonlarca kisinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na borçlanmasina sebep oldu!

 Tüm vatandaslari saglik güvencesi kapsamina almasi için yürürlüge giren Genel Saglik Sigortasi (GSS), bu günlerde birçok vatandasin sinir sagligini bozuyor.

Henüz prim ödeme sistemindeki sikintilar giderilmedigi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), milyonlarca vatandasa binlerce liralik borç çikariyor.

SGKdan gelen borç tebligatini gören vatandaslar ne yapacagini sasiriyor. Çikartilan borç tutari 7 bin TL'yi buluyor. Üstelik teblig tarihine kadar olan primlerin tutari da faizi ile birlikte borç olarak yansitiliyor.

Bilindigi üzere GSS, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüge girdi ve zorunlu olarak tüm vatandaslari kapsiyor. GSS sistemi kapsaminda herhangi bir yerde çalismayan tüm vatandaslar sigortali sayiliyor. Ama, saglik hizmetlerinden faydalanmak için prim ödemek gerekiyor.

Ancak, geliri asgari ücretin üçte birinden az oldugu tespit edilen vatandaslardan ise prim alinmiyor. Bunun için gelir testi yapiliyor. Yani, geçmiste Yesil Kart sisteminde olan muhtaç kisilerin saglik giderleri yine devletçe ücretsiz karsilaniyor.

Fakat, GSS'nin yürürlüge girdigi günden sonra issiz kalanlar, bu günlerde SGK'nin kendilerine çikardigi borçlarin sokunu yasiyor.

KIMLERE BORÇ ÇIKTI

Eger 2012 yili Ocak ayindan önce ve sonra sigorta girisiniz var ve faal durumda ise sistemde borcunuz çikmiyor.

Fakat, GSS yürürlüge girdikten sonra yani, 2012 yili Ocak ayindan sonra isinizden ayrildiniz ve herhangi bir islem yapmadiysaniz otomatik olarak GSS kapsamina girdiniz ve en yüksek tutardan her ay borçlaniyorsunuz demektir.

Örnegin:

Ali Bey, 2010 yili basindan 2011 yili Ekim ayina kadar bir firmada sigortali olarak çalismis. Ali Bey, 2012 yili Mayis ayina kadar hiçbir firmada çalismamis. 2012 yili Mayis ayinda da baska bir isletmede sigortali olarak olarak ise baslamis. Bu sebepten dolayi SGK, Ali Bey'in adina 2012 yili basindan yeni bir ise girdigi Mayis ayina kadar GSS borcu tahakkuk ettiriyor.

Normalde 2012 Ocak - 2012 Nisan dönemine kadar 4 aylik borcun Ali Bey'e tahakkuk ettirilmesi gerek. Fakat, SGK il müdürlükleri islerin aksamasindan dolayi tahakkuk ettirmeye devam ettiriyor.

Eger Ali Bey halen çalismiyor ise, SGK 2012 Ocak ayindan beri borç tahakkuk ettiriyor demektir. Üstelik borca faiz de isliyor.

BORCU ÇIKAN NE YAPACAK?

Borcu çikan vatandaslar, ikamet ettikleri SGK il müdürlüklerine giderek bu durumun düzeltilmesini talep etmeli.

1- Ikamet ettiginiz SGK il müdürlügüne gidip, ise basladiginiz tarihi belirterek tahakkuk ettirilmemesi gereken borçlarin silinmesini isteyin.

2- Tahakkuk ettirilen borçlar en yüksek primden yatirildigindan dolayi gelir testi yapilmasini istediginizi belirtin.

MUTLAKA GELIR TESTI YAPTIRIN

Gelir testleri 2012 yilinin basindan beri Sosyal Yardimlasma ve Dayanisma vakiflarinca yapiliyor. Gelirinizdeki artis ve düsüsü ise tekrardan test yaptirmak için bildirmek gerekiyor.

Zorunlu tutulmasina karsin hiçbir gelir testi yaptirmayanlar ise en üst limit üzerinden yani aylik 257,04 TL üzerinden prim ödemek zorunda kaliyor.

Herhangi bir kurumda çalisip sigorta primi ödeyenler, bu kapsamda GSS primi ödemek zorunda degil. Yani SSK, Bag-Kur ya da Emekli Sandigi kapsaminda çalisiyorsaniz zaten GSS li oldugundan tekrardan prim ödemek zorunda kalmiyorsunuz.

GÜNCEL PRIM TUTARLARI

1 Ocak 2014 ila 30 Haziran 2014 tarihleri arasinda ödeyecekleri genel saglik sigortasi aylik prim tutari;

- Aylik geliri, asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar oldugu tespit edilenler için, 1.071 TL / 3 = 357 TL x yüzde 12 = 42,84 TL,

- Aylik geliri, asgari ücret ve asgari ücretin iki katina kadar oldugu tespit edilenler için, 1.071 TL x yüzde 12 = 128,52 TL,

- Aylik geliri, asgari ücretin iki katindan fazla oldugu tespit edilenler için, 1071 TL x 2 = 2.142 TL x yüzde 12 = 257,04 TL

Vatandas, gelir testi sonucu tespit edilen gelirlerine göre sagliktan yararlanmak için bu tutarlari ödemek zorunda. Prim tutarlari asgari ücrete endeksli oldugu için her yil 1 Ocakta ve 1 Temmuzda asgari ücret artisi kadar artiyor.

 

 

(3.3.2014 00:00:00)

« Tüm Duyurular