DUYURULAR

 

Bu Hakim Tarihe Not Düstü...

Taksim Gezi Parki Olaylari'ni protesto etmek için adliye içinde toplanarak açiklama yapan 2 avukatin 3 yila kadar hapis cezasi istemiyle yargilandigi davada beraat karari verildi.

Taksim Gezi Parki Olaylari'ni protesto etmek için adliye içinde toplanarak açiklama yapan 2 avukatin 3 yila kadar hapis cezasi istemiyle yargilandigi davada beraat karari verildi.

BARO BASKANI KOCASAKAL VE YÜZE YAKIN AVUKAT KATILDI

Anadolu 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen durusmada tutuksuz saniklar Kartal Hukukçular Dernegi Yöneticileri avukatlar Osman Zeki Erdogan ve Mehmet Ümit Erdem hazir bulundu. Durusmaya Türkiye Barolar Birligi Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi avukat Basar Yalti, Yalçin Tura ile Istanbul Barosu Baskani Ümit Kocasakal ve yüze yakin avukat katildi.

“YAPILAN AÇIKLAMA HUKUKA UYGUNDUR"

Yaklasik 3 saat süren durusmada savunma yapan tutuksuz sanik avukat Mehmet Ümit Erdem, Taksim Gezi Parki'na yapilan müdahaleyi protesto etmek için Istanbul olmak üzere bir çok yerde eylemler yapildigini belirterek, polisin eylemleri bastirmak için siddet kullandigi ve bunun sonucunda çok sayida yarali ve ölenlerin oldugunu ifade etti. Olay günü avukat ve ayni zamanda Kartal Hukukçular Dernegi Baskani olarak Anadolu Adalet Sarayi'nda basin açiklamasi yapma karari aldiklarini söyleyen Erdem, “Amacimiz adliye binasi içinde herhangi bir açiklama yapmak degildi. Diger avukat arkadaslarla adliye içerisinde bulustuk ve disari çiktik. Eylemimiz mesai saatleri disinda olmustur. Görevlilerden de herhangi bir uyari ve sikayet almadik. Yaptigimiz tamamen hukuka uygundu. Bu nedenle suçlamayi kabul etmiyorum" dedi. Bir diger sanik Osman Zeki Erdogan ise, suçlamalari kabul etmedigini belirterek, Taksim Gezi Parki eylemlerinde olan olaylara karsi protesto ve taleplerini dile getirmek için basin açiklamasi yapma karari aldiklarini ifade etti ve basin açiklamasi yapmanin demokratik bir hak olduguna degindi.

HAKIM: PROTESTOLAR YESIL IÇIN BARISÇIL GÖSTERI

Mahkemenin Hakimi Enver Kumbasar, 15 dakikalik aradan sonra 4 sayfalik kararini açikladi. Kumbasar, Taksim Gezi Parki'nda yesilin büyük ölçüde ortadan kaldirilarak yapilasmaya yol açilacagindan kaygilananlarin agaçlarin kesilmesine baslanmasi üzerine 27 Mayis 2013 tarihinde basta Gezi Parki ve çevresinde baslayan, oradan tüm Istanbul'a ve ülkenin bir çok yerlesim yerine yayilan protesto gösterilerinin barisçil oldugunu belirtti.

“ORANTISIZ GÜÇ KULLANILARAK GÖSTERILER BASTIRILDI"

Gösterilerin yayginlasmasi ve kitlesellesmesi üzerine kolluk kuvvetlerince çogunlukla orantisiz güç kullanilarak gösterilerin bastirilmaya çalisildigini ifade eden Hakim Kumbasar, bir çok ölüm ve çok sayida yaralanmalara sebebiyet verildigi, çok genis bir yelpazede hak ihlalleri yasandigi, bu durumun da yeni protestolari tetikledigini kaydetti.

“CEZA YAPTIRIMINA BAGLANMALARI HUKUKEN VE VICDANEN OLANAKSIZ"

Mahkeme Hakimi Enver Kumbasar, meslekleri avukatlik olan ve bu sifatlari nedeniyle hak ve hukuku savunmak gibi önemli bir kamu görevi de yürüten saniklarin yöneticisi oldugu dernegin öncülügünde, gezi olaylari baglaminda kolluk görevlilerince yapildigini düsündükleri yaygin ve agir hak ihlallerine karsi protesto ve duyarlilik gösterdiklerini ifade ederek, "Gezi eylemcilerine destek amaciyla toplu basin açiklamasi olarak düzenledikleri eylemlerini gerçeklestirmek için mesleklerini icra ettikleri adliye binasi içerisinde bir araya gelmeleri ve bir kaç dakika kalip disariya çikarak toplu basin açiklamasi yapmalari biçiminde gerçeklesen eylemin suç olarak nitelendirilmesi veya bir ceza yaptirimina baglanmasi hukuken ve vicdanen olanaksiz görülmüstür. Bu muhakemenin mantiki sonucu olarak saniklara yüklenen eylemin suç olusturmadiginin kabulü gerekmistir. Bu gerekçelerle saniklarin beraatlarina karar verilmesi gerektigi vicdani yargisina varilmistir" denildi. Yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanimlanmamis olmamasini da gerekçe gösteren hakim, saniklarin ayri ayri beraatlarin karar verdi.

1 YIL 6 AYDAN, 3 YILA KADAR HAPIS CEZASI ISTEMI

Anadolu Cumhuriyet Bassavciliginca hazirlanan iddianamede, 5 Haziran 2013 tarihinde avukatlar Kartal Hukukçular Dernegi Baskani Ümit Erdem ve baskan yardimcisi Osman Zeki Erdogan'in da katilimiyla yaklasik 40 kisinin Anadolu Adalet Sarayi C Blok içerisinde zemin katta izinsiz olarak toplanarak Taksim Gezi Parki'nda baslayan olaylari alkislarla ve slogan atarak protesto ettikleri belirtildi. Iddianamede, avukatlar Erdem ve Erdogan'in, "2911 Sayili Toplanti ve Gösteri Yürüyüsleri Kanunu'na" muhalefet ettikleri gerekçesiyle 1 yil 6 aydin 3 yila kadar hapisle cezalandirilmalari talp edildi.

“KARAR, SARSILMIS OLAN GÜVENLERI YENIDEN TESIS ETMEK IÇIN ÖNEMLI"

Durusma sonrasi açiklama yapan Istanbul Barosu Baskani Ümit Kocasakal, meslektaslarinin Taksim Gezi Olaylarini protesto ettikleri için Toplanti ve Gösteri Yürüyüsleri Kanunu'na Muhalefet suçundan yargilandiklarini ve yargilama sonucuna beraat ettiklerini belirterek, “Bu karar Türk Hukuku'nun yüz aki kararlarindan biridir. Hala adliye içerisinde Cumhuriyetin hakimi, savcisi olan ve sadece hukuka ve vicdanina göre karar veren pek çok sayida savcimiz ve hakimimiz var. Bugün ki karar da bunlardan bir tanesidir. Kararda bunun bir demokratik hak oldugu ve ortada suç olusturan bir fiilin bulunmadigi belirtiliyor. Mahkeme de beraat karari verdi. Bu tür kararlar yurttaslarimizin hukuka olan sarsilmis güvenlerini yeniden tesis etmesi için önemlidir" dedi.(DHA)

Odatv.com

(7.3.2014 10:38:22)

« Tüm Duyurular