DUYURULAR

 

AIHM, Türkiye'nin 9 adayini da reddetti

 Avrupa Insan Haklari Mahkemesi, görev süresi dolan yargiç Isil Karakas’in yerine aday gösterilen Türkleri reddetti. Adaylar, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) alt komisyonundaki mülakattan geçemedi. Böylelikle bugüne kadar üçerli gruplar halinde bildirilen 9 isim de reddedilmis oldu.

Sözcü'de yer alan haber söyle: AIHM eski Yargici Riza Türmen, “Hükümetin kriterleri ile AIHM kriterleri birbiriyle bagdasmiyor. Adaylarda temel bir sorun var, ya dilleri, ya hukuk bilgileri, ya da insan haklari konusundaki çalismalari yetersiz. Türkiye devletler topluluguna ayak uyduramiyor, kabul edilebilecek bir aday bulamiyor, olacak is mi?” dedi.

KARAKAS ILE DEVAM

AIHM'deki yargiç Isil Karakas, Türkiye'nin gösterdigi adaylar reddedildigi için görevini 1,5 yildir fazladan sürdürüyor. Türkiye son olarak Prof. Selami Kuran, Prof. Necati Polat ve Prof. Esra Gül Dardagan Kibar'in isimlerini bildirmisti. Üç aday, geçen hafta Paris'te mülakata girdi ve üçü de yetersiz bulunarak reddedildi. Bu kararin ardindan Türkiye 4. kez AIHM'e yargiç adayi bildirecek.

Daha önce de aralarinda Insan Haklari Daire Baskani Ali Açikgül, Adalet Bakanligi Müstesar Yardimcisi Basri Bagci, Basbakanlik Müstesar Yardimcisi Ergin Ergül ile Avukat Fatma Arslan'in isimleri aday olarak bildirilmis, ancak tümü yetersiz bulunarak reddedilmisti.

 

Kaynak: "www.hukukihaber.net" sitesinden alinmistir.

(4.10.2018 12:39:14)

« Tüm Duyurular